150311, Skidor, VŠrldscupen, Sprint, Drammen: DRAMMEN,NORWAY,11.MAR.15 - NORDIC SKIING, CROSS COUNTRY SKIING - FIS World Cup, sprint, men. Image shows Calle Halfvarsson (SWE). Photo: GEPA pictures/ Philipp Brem © BildbyrŒn - COP 81 - SWEDEN ONLY

Herrarnas masstart i rullskidor med skidbyte under Toppidrottsveckan blev jämn. Efter en tight masspurt med fem åkare stod det till sist klart att Calle Halfvarsson vann loppet.

Calle Halfvarsson och Eirik Brandsdal har i de inofficiella resultatlistorna exakt samma tid, men enligt uppgifter så var Halfvarsson en tånagel före och tog därmed hem segern före Brandsdal.

Simen Östensen slutade som trea, endast 7 tiondelar från segern. Därefter följer  Mikael Gunnulfsen, Didrik Tønseth och Niklas Dyrhaug

Petter Northug hade inget med segern att göra och slutade som nionde man, dryga fem sekunder efter Halfvarsson.

Martin Johansson hittar vi först på 22:a plats och Johan Edin slutade som 61:a

Inofficiell resultatlista

Plats Namn Startnr. Klubb Tid Differans
1 Calle Halfvarsson 46 SWE 29:49.0 0.0
=1 Eirik Brandsdal 4 NOR 29:49.0 0.0
3 Simen Østensen 3 Team United Bakeries 29:49.7 0.7
4 Mikael Gunnulfsen 20 Team Synnfjell 29:49.8 0.8
5 Didrik Tønseth 1 NOR 29:49.9 0.9
6 Niklas Dyrhaug 8 NOR 29:50.8 1.8
7 Sebastian Eisenlauer 44 GER 29:51.1 2.1
8 Jean Marc Gaillard 31 FRA 29:52.1 3.1
9 Petter Northug Jr 2 NOR 29:54.8 5.8
10 Florian Notz 16 GER 29:54.9 5.9
11 Emil Iversen 30 Il Varden Meråker 29:56.3 7.3
12 Ilia Chernousov 40 RUS 29:57.1 8.1
13 Thomas Bing 56 GER 29:57.4 8.4
14 Eldar Rønning 14 NOR 29:58.0 9.0
15 Tomas Northug 17 NOR 29:58.3 9.3
16 Jan Thomas Jenssen 36 Mvs – Hommelvik Il 29:58.8 9.8
17 Øystein Pettersen 33 Team United Bakeries 30:13.4 24.4
18 Anders Gløersen 15 NOR 30:23.4 34.4
19 Daniel Stock 51 Team Leaseplan Go 30:36.1 47.1
20 Eirik Lorentsen 21 Henning Skilag 30:38.1 49.1
21 Eirik Mysen 57 Team Veidekke Oslofjord 30:38.3 49.3
22 Martin Johansson 5 SWE 30:40.1 51.1
23 Robin Duvillard 54 FRA 30:58.0 1:09.0
24 Andy Newell 29 USA 30:58.7 1:09.7
25 Jonas Dobler 18 GER 30:59.5 1:10.5
26 Jørgen Grav 28 Il Heming 31:00.3 1:11.3
27 Simi Hamilton 26 USA 31:00.9 1:11.9
28 Marius Caspersen Falla 23 Team Jobzone 31:02.2 1:13.2
29 Maurice Manificat 10 FRA 31:02.7 1:13.7
30 Eivind Klemoen 43 Team Synnfjell 31:04.2 1:15.2
31 Clement Parisse 37 FRA 31:12.5 1:23.5
32 Devon Kershaw 32 CAN 31:13.3 1:24.3
33 Noah Hoffman 7 USA 31:13.7 1:24.7
34 Adrien Backscheider 45 FRA 31:20.5 1:31.5
35 Tore Berdal 13 Team United Bakeries 31:23.1 1:34.1
36 Timo Andre Bakken 9 Team Jobzone 31:23.9 1:34.9
37 Andrew Young 53 Team Synnfjell 31:25.3 1:36.3
38 Joachim Aurland 49 Ntg-L 31:26.5 1:37.5
39 Johannes Høsflot Klæbo 27 Byåsen Il 31:29.7 1:40.7
40 Fredrik Riseth 35 Team Veidekke Trøndelag 31:29.8 1:40.8
41 Lars Ove Aunli 58 Team Veidekke Trøndelag 31:50.1 2:01.1
42 Andreas Myran Steen 19 Team Jobzone 31:52.5 2:03.5
43 Sindre Hammerlund 41 Team Veidekke Oslofjord 31:52.9 2:03.9
44 Thomas Ekren 72 Strindheim Il Ski 31:57.8 2:08.8
45 Ola Vigen Hattestad 11 NOR 31:59.3 2:10.3
46 Ivan Perrillat Boiteux 52 FRA 32:01.7 2:12.7
47 Martin Riseth 64 Byåsen Il 32:05.8 2:16.8
48 Eirik Telebond 50 Team Veidekke Trøndelag 32:05.9 2:16.9
49 Magnus Wiig 73 Støren Sportsklubb 32:06.0 2:17.0
50 Ole Jørgen Bruvoll 48 Team Veidekke Trøndelag 32:07.9 2:18.9
51 Erland Kvisle 24 Team G-Sport Asker 32:08.5 2:19.5
52 Vidar Undebakke 66 Strindheim Ski 32:20.5 2:31.5
53 Runar Skaug Mathisen 65 Team Synnfjell 32:20.8 2:31.8
54 Jørgen Ulvang 69 Nt-Skikrets 32:21.8 2:32.8
55 Espen Frorud 59 Team Leaseplan Go 32:43.5 2:54.5
56 Truls Torvik 38 Nt-Skikrets 32:44.1 2:55.1
57 Gaute Iversen 61 Mvs-Il Varden 32:59.0 3:10.0
58 Rune Malo Ødegaard 55 Team Synnfjell 32:59.7 3:10.7
59 Simen Lanes 6 Team Jobzone 33:00.7 3:11.7
60 Torleif Syrstad 67 Lundamo Il 33:01.0 3:12.0
61 Johan Edin 84 SWE 33:01.7 3:12.7
62 Sivert Bergan 71 Team Synnfjell 33:02.5 3:13.5
63 Espen Sundsvik 70 Nt-Skikrets 33:07.3 3:18.3
64 Mats Iversen 75 Nt-Skikrets 33:09.4 3:20.4
65 Einar Flaktveit Moxnes 42 Tif Viking, Bergen 33:10.9 3:21.9
66 Kentaro Ishikawa 63 Team Synnfjell (JPN) 33:15.6 3:26.6
67 Sivert Grøtan Eriksen 60 Byåsen Il 33:18.4 3:29.4
68 Ole Morten Flataker 76 Hommelvik Il 33:26.9 3:37.9
69 Eivind Krane Heimdal 22 Team Veidekke Nord-Norge 33:43.1 3:54.1
70 Øyvind Larsen 77 Ranheim Skiklubb 33:46.0 3:57.0
71 Even Northug 47 Team Veidekke Trøndelag 33:49.4 4:00.4
72 Jo Svinsaas 80 Rindal Il 34:05.3 4:16.3
73 Sindre Tungesvik 74 Byåsen Il 34:12.5 4:23.5
74 Svein Berg Fines 78 Mvs-Strindheim 34:17.0 4:28.0
75 Erling Flataker 79 Hommelvik Il 34:34.0 4:45.0
=75 Ludvig Bjørnstad 87 Malvik Il 34:34.0 4:45.0
77 Erik Lippestad Thorstensen 25 Bærums Verk If 34:37.4 4:48.4
78 Bendik Persch Andersen 12 Lyn Ski 34:53.6 5:04.6
79 John Gunnar Hoås 81 Nt-Skikrets 35:08.6 5:19.6

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here