Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se

Björn Sandström och Moa Molander Kristiansen vann årets upplaga av Daniel Karlssons Minne. Tävlingen slog rekord med över 180 deltagare till start.

Moa Molander Kristiansen vann damklassen men utmanades länge av Sofia Henriksson som slutade tvåa. Tredjeplatsen gick till Lina Korsgren.

I herrklassen blev det en överlägsen seger för Björn Sandström som soloåkte hela det avslutande varvet. Tvåa slutade Simon Lageson som följdes av Viktor Brännmark som trea.

Resultat

D 13-14 motion, 3,3 km:1) Maja Boberg, Duveds IF, 10:14.25, 2) Wilda Bok, IFK Strömsund, 10:38.47, 3) Alva Svahn, Östersunds SK, 10:39.68, 4) Wilma Karlsson, Östersunds SK, 10:55.55, 5) Jonna Kjellgren, Järpens SK, 11:01.46, 6) Hanna Mårtensson, Utrikes Skidklubb, 11:10.12, 7) Maja Pålsson, Utrikes Skidklubb, 11:10.71, 8) Alicia Sellsve, Järpens SK, 11:21.90, 9) Gry Dahlgren, Spikbodarnas IK, 11:22.94, 10) Astrid Karlstedt, Spikbodarnas IK, 11:23.85, 11) Hedda Samuelsson, Östersunds SK, 11:43.85, 12) Sofia Pedersen, Järpens SK, 11:44.65, 13) Filippa Bernsten, Spikbodarnas IK, 11:50.24, 14) Moa Eriksson, Östersunds SK, 12:12.66, 15) Lizzie Sonnefelt, Duveds IF, 12:53.60, 16) Hanna Lindqvist, Spikbodarnas IK, 13:07.52,

H 13-14 motion, 3,3 km:1) Victor Eriksson, Östersunds SK, 09:34.13, 2) Pelle Boberg, Duveds IF, 09:46.33, 3) Henning Lindh Ten Berg, Östersunds SK, 09:53.38, 4) Filip Ragnvaldsson, Östersunds SK, 10:02.24, 5) Viggo Stein, Ås IF, 10:38.08, 6) Elias Redman, Östersunds SK, 10:39.41, 7) Björn Rönnestrand, Ås IF, 10:43.08, 8) Emil Ärlebrandt, Östersunds SK, 10:52.27, 9) Ludvig Millestu, Utrikes Skidklubb, 10:53.47, 10) Axel Arnesson, Ås IF, 10:58.65, 11) Johan Richardsson, Järpens SK, 11:03.22, 12) Axel Wistman Gunneriusson, Östersunds SK, 11:12.35, 13) Eric Staaf, Ås IF, 11:28.07, 14) Leo Eriksson, Östersunds SK, 11:31.36, 15) Love Ingerhed, Tullus SG, 11:33.43, 16) Melwin Bång, Östersunds SK, 11:38.54, 17) Axel Krondahl, Ås IF, 11:49.12, 18) Gustaf Andersson, Myssjö-Ovikens IF, 12:00.59, 19) Björn Östlund, Järpens SK, 12:13.40, 20) Nils Graipe, Östersunds SK, 12:31.15, 21) Eric Dahlgren, Myssjö-Ovikens IF, 13:52.68, 22) Axel Eriksson, Myssjö-Ovikens IF, 13:58.55, 23) Samuel Fredlund, Järpens SK, 14:47.19,

D 15-16 Motion, 3,3 km:1) Märta Rosenberg, Duveds IF, 09:11.54, 2) Anna Jonsson, Duveds IF, 10:08.26, 3) Tindra Österberg, Ås IF, 10:10.09, 4) Saga Wistman Gunneriusson, Östersunds SK, 10:53.57, 5) Tea Strömqvist, Stuguns SK, 11:11.27, 6) Jonna Hangasjärvi, Tullus SG, 11:55.54, 7) Ester Olofsson, Ås IF, 14:23.06,

H 15-16 Motion, 3,3 km:1) Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb, 08:23.83, 2) Gustav Hedström, Östersunds SK, 08:33.83, 3) Isac Morin, Utrikes Skidklubb, 08:52.19, 4) Ebbe Abrahamsson Gjersvold, Östersunds SK, 09:19.28, 5) Leo Svahn, Östersunds SK, 09:26.71, 6) Tor Rönnestrand, Ås IF, 09:28.84, 7) Hannes Sjölund Myhr, Ås IF, 09:32.58, 8) Victor Berglund, Duveds IF, 10:11.61, 9) Jakob Wickenberg, Ås IF, 11:11.04, 10) Leo Skålén, Duveds IF, 11:31.43, 11) Albin Seger, Tullus SG, 11:32.48, 12) Axel Seger, Tullus SG, 13:15.23,

Para Sport, 3,3 km:1) Felix Nilsson, Offerdals SK, 11:53.14, 2) Eva Dahlgren, ÖSK, 20:12.33, 3) Åsa Westman, ÖSK, 24:14.91,

D 17-18 Motion, 6,6 km:1) Tilde Bångman, Offerdals SK, 18:12.89, 2) Elin Andersson, Stuguns SK, 18:58.40, 3) Nora Lignell, Lucksta IF, 19:25.59, 4) Julia Nilsson, Offerdals SK, 19:25.95, 5) Ida Andersson, Stuguns SK, 19:28.30, 6) Karolina Hedenström, Östersunds SK, 19:35.94, 7) Ida Wasell, Järpens SK, 20:30.10, 8) Sara Uddegård, Offerdals SK, 20:41.46, 9) Julia Jonsson, Jättendals IF, 21:39.70, 10) Paige Lembke, Sundbybergs IK, 22:05.20, 11) Signe Svensson, Järpens SK, 22:49.13, 12) Engla Larsson, Hedesunda IF, 23:01.53, 13) Agnes Mattsson, Tandsbyns IF, 23:56.65, 14) Johanna Dahl, Vårby IK, 24:00.34, 15) Lowisa Engholm, Johannisbergs AIK, 24:46.20, 16) Mikaela Wendt, Bålsta SK, 28:38.69,

D 19-20, 6,6 km:1) Tua Dahlgren, Offerdals SK, 18:35.52, 2) Stine Lise Truu, Järpens SK, 19:44.04, 3) Vendela Blom, Stockviks SF, 19:49.61, 4) Frida Olofsson, Vårby IK, 20:33.26, 5) Lucia Michalickova, Östersunds SK, 21:56.03,

D 21-, 6,6 km:1) Moa Molander Kristiansen, Falun Borlänge SK, 16:47.27, 2) Sofia Henriksson, Piteå Elit SK, 16:50.48, 3) Lina Korsgren, Åre Längdskidklubb, 17:09.77, 4) Frida Hallquist, Åsarna IK, 17:23.45, 5) Moa Olsson, Falun Borlänge SK, 17:26.27, 6) Jennie Jirhed, Östersunds SK, 17:32.12, 7) Jenny Larsson, Gellivare Skidallians IK, 17:32.32, 8) Lisa K Svensson, Åsarna IK, 17:37.26, 9) Ida Dahl, IFK Mora SK, 17:44.95, 10) Evelina Bångman, Offerdals SK, 17:45.33, 11) Lisa Vinsa, Piteå Elit SK, 17:49.72, 12) Sara Lindborg, Östersunds SK, 18:17.92, 13) Julia Jansson, Sollefteå Skidor IF, 18:25.23, 14) Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF, 18:29.93, 15) Signe Rosenberg, Åsarna IK, 18:30.21, 16) Wilma Jönsson, Östersunds SK, 18:30.30, 17) Sara Hallquist, Åsarna IK, 18:54.14, 18) Eva Johansson, Linköpings SK, 19:29.09, 19) Ingrid Hallquist, Åsarna IK, 20:19.02, 20) Petra Björklund, Åsarna IK, 20:41.92,

D 21- Motion, 6,6 km:

H 21- Motion, 9,9 km:1) Fredrik Bernsten, Spikbodarnas IK, 19:18.20, 2) Markus Lassus Bjälnes, Östersund, 21:07.48, 3) Erik Albano, Aspåsnäset, 21:41.58, 4) Lars Erik Lindborg, Korsnäs IF SK, 23:40.82, 5) Artur Poznanski, -, 27:23.08,

H 17-18 Motion, 9,9 km:1) Ossian Rosenberg, Åsarna IK, 24:07.28, 2) Jesper Persson, Åsarna IK, 25:01.54, 3) Petter Dahl, IF Strategen, 26:47.28, 4) Sven Leander, Åsarna IK, 26:53.86, 5) William Selander, Östersunds SK, 27:00.84, 6) Nils Kylborn, Almby IK, 27:33.16, 7) Axel Åslund, Hedesunda IF, 27:35.97, 8) Henrik Millestu, Utrikes Skidklubb, 27:39.31, 9) Lucas Laagen, Lidköpings VSK, 28:10.80, 10) David Sjöberg, Gimo IF SK, 28:38.26, 11) Anton Karlsson, Tanums IF, 28:45.07, 12) Ruben Nyberg, Gellivare Skidallians IK, 28:58.65, 13) Anton Mäkinen, Högbo GIF, 28:59.03, 14) Kasper Wikén, Åsarna IK, 29:32.45, 15) Ask Abrahamsson, IK Stern, 29:44.55, 16) Joel Wessman, Vreta Skid o MK, 31:06.72,

H 19-20, 9,9 km:1) Carl Rotvold, Åsarna IK, 24:48.50, 2) Kevin Lindholm, IF Minken, 25:29.61, 3) Arvid Jonsson, Duveds IF, 25:42.71, 4) Oskar Ohlsson, Funäsdalens IF, 26:20.91, 5) Arvid Vänn, Stockviks SF, 26:42.72, 6) Timor Sandberg, Hudiksvalls IF, 27:11.53, 7) Hampus Millestu, Utrikes Skidklubb, 28:18.56, 8) Richard Engholm, Johannisbergs AIK, 29:06.55, 9) Tobias Olsson, Åsarna IK, 29:40.40,

H 21-, 9,9 km:1) Björn Sandström, Piteå Elit SK, 22:05.97, 2) Simon Lageson, Åsarna IK, 22:15.33, 3) Viktor Brännmark, Piteå Elit SK, 22:21.02, 4) Eddie Edström, Stockviks SF, 22:43.23, 5) Andreas Holmberg, IFK Mora SK, 22:54.01, 6) Alfred Buskqvist, IK Stern, 22:59.84, 7) Markus Ruus, Åsarna IK, 23:00.31, 8) Olof Jonsson, Trillevallens Sportklubb, 23:07.00, 9) Axel Ekström, Garphyttans IF, 23:07.17, 10) Erik Andersson, Hudiksvalls IF, 23:10.49, 11) Max Novak, Offerdals SK, 23:25.94, 12) Daniel Södersten, Orsa SK, 23:27.45, 13) John Leander, Åsarna IK, 23:29.53, 14) Rasmus Hörnfeldt, Östersunds SK, 23:51.71, 15) Håkan Emilsson, Offerdals SK, 23:52.74, 16) Sebastian Olsson, Stockviks SF, 23:53.06, 17) Patrik Tallbom, Östersunds SK, 23:54.18, 18) Carl Olander, IK Stern, 23:54.44, 19) Victor Hallquist, Åsarna IK, 23:56.63, 20) Olle Olsson Bad, Tullus SG, 23:57.59, 21) Edvin Andersson, Landsbro IF SK, 24:03.00, 22) Konrad Myhr, Åsarna IK, 24:08.17, 23) Marcus Fredriksson, Lycksele IF, 24:35.46, 24) Simeon Deyanov, Trillevallens Sportklubb, 24:36.82, 25) Edvard Sundman, Åsarna IK, 24:42.28, 26) Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK, 25:01.46, 27) Jesper Thor, Åsarna IK, 25:30.11, 28) John Lagerskog, Åre Längdskidklubb, 25:55.00, 29) Emil Persson, Östersunds SK, 26:12.80, 30) Jakob Jansson, Östersunds SK, 26:17.15, 31) Gustaf Berglund, Åre Längdskidklubb, 26:17.31, 32) Henrik Forsberg, Biathlon Östersund, 26:39.63, 33) Simon Svanebo, Tynderö IK, 26:58.76, 34) Rasmus Pettersson, Hägersta GF, 27:23.12, 35) David Thorell, IK Stern, 27:37.33, 36) Martin Johansson, Linköpings SK, 28:31.27, 37) Fredrik Hansson, IFK Mora SK, 29:00.12, 38) Mikael Gardelin, Visborgs OK, 29:33.92, 39) Pierre Olsson, Klättermusen, 35:20.46,

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here