Foto: Bildbyrån
Ida Ingermarsdotter. Foto: Bildbyrån

Ida Ingermarsdotter blev bästa svenska i prologen i Östersund med en 8e plats. I den annars norskdominerade prologen så slog sig Maja Dahlqvist in på en överaskande 10e plats och slog därmed alla svenska VM-tjejer utom Ida. Vann prologen gjorde Kari Vikhagen Gjeitnes före två landsagskollegor.

 1  12  3425177 GJEITNES Kari Vikhagen 1985 NOR  2:47.00  0.00
 2  16  3425365 FALLA Maiken Caspersen 1990 NOR  2:49.03  +2.03  14.59
 3  6  3425275 BRUN-LIE Celine 1988 NOR  2:49.36  +2.36  16.96
 4  26  3185003 MALVALEHTO Mona-Lisa 1983 FIN  2:49.42  +2.42  17.39
 5  23  3485202 MATVEEVA Natalia 1986 RUS  2:50.29  +3.29  23.64
 6  10  3425410 OESTBERG Ingvild Flugstad 1990 NOR  2:50.68  +3.68  26.44
 7  9  1303777 BJOERGEN Marit 1980 NOR  2:51.69  +4.69  33.70
 8  3  3505090 INGEMARSDOTTER Ida 1985 SWE  2:52.24  +5.24  37.65
 9  33  3425183 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1987 NOR  2:53.02  +6.02  43.26
 10  31  3505800 DAHLQVIST Maja 1994 SWE  2:53.63  +6.63  47.64
 11  38  3425301 JOHAUG Therese 1988 NOR  2:53.75  +6.75  48.50
 12  24  3505260 PAJALA Magdalena 1988 SWE  2:53.86  +6.86  49.29
 13  28  3205176 RINGWALD Sandra 1990 GER  2:54.36  +7.36  52.89
 14  1  3505754 NILSSON Stina 1993 SWE  2:54.50  +7.50  53.89
 15  21  3295167 VUERICH Gaia 1991 ITA  2:54.68  +7.68  55.19
 16  18  3505445 OEBERG Jennie 1989 SWE  2:54.93  +7.93  56.98
 17  25  3185137 KYLLOENEN Anne 1987 FIN  2:55.22  +8.22  59.07
 18  34  3105019 JONES Perianne 1985 CAN  2:55.39  +8.39  60.29
 19  11  3565005 VISNAR Katja 1984 SLO  2:55.53  +8.53  61.29
 20  19  3425499 WENG Heidi 1991 NOR  2:55.87  +8.87  63.74
 21  36  3505449 SOEMSKAR Linn 1989 SWE  2:56.31  +9.31  66.90
 22  44  3705003 PROCHAZKOVA Alena 1984 SVK  2:56.49  +9.49  68.19
 23  43  3505591 NORDSTROEM Maria 1991 SWE  2:56.61  +9.61  69.05
 24  15  3535304 CALDWELL Sophie 1990 USA  2:56.84  +9.84  70.71
 25  8  3515087 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI  2:56.98  +9.98  71.71
 26  40  1293107 BOEHLER Stefanie 1981 GER  2:57.00  +10.00  71.86
 27  14  3535320 BJORNSEN Sadie 1989 USA  2:57.02  +10.02  72.00
 28  7  3505405 FALK Hanna 1989 SWE  2:57.05  +10.05  72.22
 29  39  3295170 BAUDIN Francesca 1993 ITA  2:57.17  +10.17  73.08
 30  30  1255665 SAARINEN Aino-Kaisa 1979 FIN  2:57.31  +10.31  74.08
 31  45  1373617 FESSEL Nicole 1983 GER  2:57.71  +10.71  76.96
 32  47  3155111 GROHOVA Karolina 1990 CZE  2:57.89  +10.89  78.25
 33  46  3535316 BRENNAN Rosie 1988 USA  2:58.03  +11.03  79.26
 34  17  3485221 SHAPOVALOVA Evgenia 1986 RUS  2:58.09  +11.09  79.69
 35  42  3505588 MOHLIN Elin 1991 SWE  2:58.67  +11.67  83.86
 36  32  3485889 ROMANOVA Yulia 1993 RUS  2:59.24  +12.24  87.95
 37  37  3195115 AYMONIER Celia 1991 FRA  2:59.54  +12.54  90.11
 38  27  3295193 LAURENT Greta 1992 ITA  2:59.74  +12.74  91.54
 39  20  3425355 SLIND Silje Oeyre 1988 NOR  2:59.82  +12.82  92.12
 40  5  3485342 DOTSENKO Anastasia 1986 RUS  2:59.93  +12.93  92.91
 41  49  3505687 JANSSON Julia 1992 SWE  3:00.11  +13.11  94.20
 41  2  3535124 SARGENT Ida 1988 USA  3:00.11  +13.11  94.20
 43  22  3205075 HERRMANN Denise 1988 GER  3:00.62  +13.62  97.87
 44  41  3435014 JASKOWIEC Sylwia 1986 POL  3:01.30  +14.30  102.75
 45  55  3505500 LINDSTEDT Emilia 1990 SWE  3:02.82  +15.82  113.68
 46  64  3675019 SLONOVA Anastassiya 1991 KAZ  3:03.02  +16.02  115.11
 47  35  3195056 JEAN Aurore 1985 FRA  3:03.26  +16.26  116.84
 48  51  3505773 SVAN Julia 1993 SWE  3:03.54  +16.54  118.85
 49  57  3395058 RAJU Heidi 1990 EST  3:03.73  +16.73  120.22
 50  60  1274580 ISHIDA Masako 1980 JPN  3:03.74  +16.74  120.29
 51  4  1365857 RANDALL Kikkan 1982 USA  3:03.92  +16.92  121.58
 52  13  3205224 KOLB Hanna 1991 GER  3:04.99  +17.99  129.27
 53  56  3505880 BAANGMAN Hedda 1995 SWE  3:05.09  +18.09  129.99
 54  53  3505757 NORDSTRAND Sara 1993 SWE  3:05.56  +18.56  133.37
 55  52  3105179 BOUFFARD-NESBITT Olivia 1992 CAN  3:06.43  +19.43  139.62
 56  50  3395010 PORMEISTER Piret 1985 EST  3:06.53  +19.53  140.34
 57  59  3505956 ROENNLUND Elina 1996 SWE  3:07.20  +20.20  145.15
 58  62  1365178 BOTTOMLEY Esther 1983 AUS  3:08.23  +21.23  152.55
 59  63  3675010 LANCHAKOVA Viktoriya 1988 KAZ  3:12.46  +25.46  182.95
 60  29  3485717 SOBOLEVA Elena 1992 RUS  3:12.52  +25.52  183.38
 61  58  3045076 YEATON Jessica 1991 AUS  3:14.42  +27.42  197.03
 62  61  3505614 LINDKVIST Ida 1991 SWE  3:15.12  +28.12  202.06
 63  54  3225005 MUSGRAVE Rosamund 1986 GBR  3:21.44  +34.44  247.47
 64  65  3045067 DEWEZ Xanthea 1995 AUS  3:23.91  +36.91  265.2

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *