Foto: Mathias Jonasson / Skidzonen.se
Foto: Åre Skidgymnasium
Foto: Åre Skidgymnasium

Idag avgjordes den kortare varianten av Årefjällsloppet som körs i morgon. Dam och herrsegern gick till två elever på Åre Skidgymnasium genom Ida Dahl och Arvid Jonsson.

Årets upplaga av NordicBet Årefjällsloppet 3.5 blev även det nedkortat pga snöbrist. Istället kördes ett 27 km långt lopp i klassisk stil med start och mål i Vålådalen. Bansträckningen var delvis densamma som på NordicBet Årefjällsloppet 7.5 som körs imorgon.

Damklassen vanns av Ida Dahl, Östersunds SK som under loppet skapade en betryggande ledning och kunde defilera in över mållinjen med hela 1 minut och 51 sekunder till tvåan Julia Rohrer. På tredjeplatsen hittar vi Stockvikstjejen Alicia Persson, som vann spurtduellen om den sista pallpltsen mot Signe Rosenberg, Duveds IF.

I herrklassen vanns loppet av Arvid Jonsson, lillebror till JVM-åkaren Olle Jonsson. Tvåa slutade Åreprofilen Peder Andreasson efter en stark andra halva av loppet. Sprintern Oscar Lindell från Stockvik tog den sista pallplatsen efter en vunnen spurt mot Nils Maurius Otterstad, Team Santander.

Resultat

[tabs][tab title =”Damer 27km”]

Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Ida Dahl 436 Östersunds SK-Åre Skidgymnasium 1:32:43.6 0.0
2 Julia Rohrer 371 SC St.Peter 1:34:35.4 1:51.8
3 Alicia Persson 437 Stockviks SF-Åre skidgymnasium 1:35:07.6 2:24.0
4 Signe Rosenberg 377 Duveds IF 1:35:08.5 2:24.9
5 Johanna Andersson 438 Falu IK-Åre Skidgymnasium 1:35:10.8 2:27.2
6 Tilda Johansson 382 Duveds IF 1:39:13.9 6:30.3
7 Anna Åberg 453 IKJ Haninge 1:46:18.3 13:34.7
8 Mikaela Sundbaum 703 Jämtland Härjedalen Turism 1:46:34.2 13:50.6
9 Sanna Tykesson 353 Sya SK 1:48:11.5 15:27.9
10 Emma Wasell 440 Järpens SK-Åre skidgymnasium 1:49:01.2 16:17.6
11 Lina Hallqvist 243 Åsarna IK 1:49:53.3 17:09.7
12 Josefine Wallenhammar 85 Garphyttans IF 1:51:25.9 18:42.3
13 Maja Myrén 48 AXA Sports Club 1:51:52.4 19:08.8
14 Marina Olofsson 54 Lycksele IF 1:56:18.9 23:35.3
15 Jenny Johansson 134 IFK Göteborg 1:57:05.8 24:22.2
16 Karin Alverlind 244 1:57:39.1 24:55.5
17 Rebecka Mc Carthy 388 Karlslunds IF 1:59:03.3 26:19.7
18 Kerstin Karell 11 Hybo AIK 2:00:39.5 27:55.9
19 Linda Santesson 337 Skogsluffarnas OK 2:00:42.7 27:59.1
20 Karin Fyhr 8 Hudiksvalls IF 2:03:05.5 30:21.9
21 Kristin Karls 288 2:05:20.0 32:36.4
22 Ida Grønli Gran 79 Inderøy 2:06:11.4 33:27.8
23 Jenny Swartz 92 Frösö IF 2:06:19.3 33:35.7
24 Fanny Hejdström 701 Jämtland Härjedalen Turism 2:06:57.9 34:14.3
25 Ann Augustsson 12 Hybo AIK 2:07:15.4 34:31.8
26 Siri Jeppson 449 Forssa IK 2:07:35.4 34:51.8
27 Paula Kjellin 261 g:a Sjöstadens IK 2:07:59.0 35:15.4
28 Johanna Silfver 360 Sofia Skol-IF 2:08:11.9 35:28.3
29 Malin Lindskog 345 JMs Personalförening 2:11:30.7 38:47.1
30 Veronika Berglund 47 Segersta ok 2:11:48.9 39:05.3
31 Christina Persson 128 Östersunds SK 2:12:04.2 39:20.6
32 Sandra Landén 702 Jämtland Härjedalen Turism 2:13:19.4 40:35.8
33 Anna Risberg 233 2:13:30.2 40:46.6
34 Birgitta Olsson 281 Täby OK 2:14:26.9 41:43.3
35 Åsa Nygren 39 2:14:58.2 42:14.6
36 Anna-Karin Edholm 433 Åre SLK 2:17:14.3 44:30.7
37 Karolina Kepsdotter 444 Järvsö IF 2:17:34.1 44:50.5
38 Sofie Absér 1 2:17:34.2 44:50.6
39 Anna-Lena Hansers 133 2:17:58.0 45:14.4
40 Grethe Liatun 447 Utleira IL 2:18:12.1 45:28.5
41 Ulrika Nathhorst 89 MASK 2:19:17.1 46:33.5
42 Lena Ansved 410 2:19:51.0 47:07.4
43 Elin Blixt 346 JM AB Personalförening 2:20:34.6 47:51.0
44 Elin Svensson 99 Ricky och Biggies Fanclub 2:20:39.4 47:55.8
45 Malin Johansson Henaes 408 Landsbro IF Skidklubb 2:21:36.7 48:53.1
46 Engelina Nygren 427 Alnö SK 2:22:19.5 49:35.9
47 Minda Nilsson 719 Lundsbergs IF 2:22:42.8 49:59.2
48 Olivia Palle 419 Banvaktarstugans i Undersåker Skid-Sälls 2:22:51.7 50:08.1
49 Viktoria Kullman 30 2:22:58.4 50:14.8
50 Jessica Didriksson 335 Didriksson AB 2:23:41.2 50:57.6
51 Anna Wångmar 25 2:24:00.7 51:17.1
52 Karin Edström 295 2:24:02.6 51:19.0
53 Anna Sundin 9 Hudiksvalls IF 2:24:18.9 51:35.3
54 Maria Sperling 142 AXA Sports Club 2:24:23.6 51:40.0
55 Marie Arvidsson 266 2:24:41.9 51:58.3
56 Christiane Dolva 314 2:25:21.3 52:37.7
57 Emma Haglund 395 2:25:30.0 52:46.4
58 Elsa Hagen 317 2:25:51.8 53:08.2
59 Silke Fält 272 Älvdalens IF Sk 2:25:57.9 53:14.3
60 Karin Bohlin 271 Älvdalens IF Sk 2:26:03.5 53:19.9
61 Monika Jansson 14 Njurunda skidklubb 2:26:23.0 53:39.4
62 Christine Brådenmark 323 2:27:04.1 54:20.5
63 Anna Ekstrand 75 2:27:06.8 54:23.2
64 Lisa Rehn 102 2:27:57.1 55:13.5
65 Linda Johansson 301 Östersunds SK 2:28:08.6 55:25.0
66 Nina Stensland Melbye 383 Kværner Verdal BIL 2:28:10.1 55:26.5
67 Annica Nygren 180 Ica Handlarnas if 2:29:00.7 56:17.1
68 Agneta Ingvarsson 200 2:29:55.5 57:11.9
69 Susanne Mattsson 90 Lidingö Slalomklubb 2:30:50.2 58:06.6
70 Linda Marklund 312 PowerGrip 2:31:21.3 58:37.7
71 Kamilla Andersson 224 Hägglunds Ski Team SK 2:31:32.3 58:48.7
72 Anna Kling 274 2:31:46.7 59:03.1
73 Katarina Thylin 208 2:32:10.9 59:27.3
74 Therese Kärrman 318 2:32:29.6 59:46.0
75 Sofia Nilsson 309 2:32:40.8 59:57.2
76 Lotta Florin 236 2:32:48.2 1:00:04.6
77 Kari Bryhn 398 Øyer-Tretten 2:33:13.1 1:00:29.5
78 Åsa Jonsson 105 2:33:47.4 1:01:03.8
79 Maria Olsson 286 Skogslöparna 2:34:01.8 1:01:18.2
80 Karin Nygård Skalman 204 Hudiksvalls IF 2:34:27.3 1:01:43.7
81 Ulrika Wahllöf Björk 304 2:34:47.8 1:02:04.2
82 Maria Skutberg 209 2:35:13.8 1:02:30.2
83 Karin Sundin 16 2:35:35.5 1:02:51.9
84 Lia Hyttsten 712 Vallbo Grus 2:36:52.3 1:04:08.7
85 Eva Avenberg 162 Auroboda 2:36:55.7 1:04:12.1
86 Frida Bendix 297 2:37:10.2 1:04:26.6
87 Åsa Wahlström 191 2:37:39.0 1:04:55.4
88 Helena Hedenström 254 Rödöns SK 2:38:03.9 1:05:20.3
89 Lina Tostar 373 2:38:32.4 1:05:48.8
90 Anna Larneby 98 Östersund Telemark Club 2:39:03.4 1:06:19.8
91 Susanna Marcus 136 2:39:06.3 1:06:22.7
92 Cecilia Lager 32 2:39:09.9 1:06:26.3
93 Agneta Thörnqvist 3 2:39:19.0 1:06:35.4
94 Anita Pettersson 124 2:39:40.5 1:06:56.9
95 Britt-Inger Björklund 40 2:39:51.1 1:07:07.5
96 Helena Hedström 441 2:40:00.4 1:07:16.8
97 Gunilla Camber 262 2:40:21.9 1:07:38.3
98 Susanne Lyngman 270 2:40:24.6 1:07:41.0
99 Christina Zetterman 251 2:40:58.7 1:08:15.1
100 Caroline Öhman 399 2:42:33.2 1:09:49.6
101 Lena Helmerson 176 2:44:14.2 1:11:30.6
102 Emma Pålsson 411 2:45:15.7 1:12:32.1
103 Maria Leandersson 130 2:46:12.8 1:13:29.2
104 Gunilla Roll 341 JM AB, föreningsnummer 14130 2:46:39.8 1:13:56.2
105 Amanda Tomasdotter 340 2:46:45.4 1:14:01.8
106 Cecilia Ljunglöf 239 2:46:49.8 1:14:06.2
107 Nina Hefte 5 Edsåsdalens slalomklubb 2:46:51.0 1:14:07.4
108 Sofia Sterno 43 2:46:58.6 1:14:15.0
109 Anna Ek 15 SDC 2:48:36.0 1:15:52.4
110 Annelie Paulsson 78 2:49:14.5 1:16:30.9
111 Sara Leijon 248 Uppsala Vasaloppsklubb 2:49:29.8 1:16:46.2
112 Carina Sjöqvist 129 2:50:03.4 1:17:19.8
113 Maria Lindberg 119 2:50:59.2 1:18:15.6
114 Anna Hillered 88 MASK 2:50:59.8 1:18:16.2
115 Maria Svedberg 67 2:51:19.9 1:18:36.3
116 Ylva Anger 249 2:51:50.7 1:19:07.1
117 Jeanette Redhe 70 2:52:15.2 1:19:31.6
118 Catharina Tholin 50 Njurunda skidklubb 2:52:21.3 1:19:37.7
119 Kerstin Brandt 111 2:52:36.7 1:19:53.1
120 Åsa Nilsson 226 Åre SLK 2:52:37.1 1:19:53.5
121 Lina Hed 110 2:53:03.4 1:20:19.8
122 Stina Sahlén 138 2:53:13.6 1:20:30.0
123 Birgitta Forssblad 269 2:53:40.9 1:20:57.3
124 Emma Rydén 283 Edsåsdalens skidskytteklubb 2:54:06.4 1:21:22.8
125 Marica Pettersson 80 2:54:20.6 1:21:37.0
126 Anna Lundén 706 Key2Compliance AB 2:54:28.3 1:21:44.7
127 Lena Haggren-Råsberg 292 Hässelby Sk 2:54:50.8 1:22:07.2
128 Kerstin Halen 333 2:54:51.5 1:22:07.9
129 Catharina Hagen 343 2:54:52.9 1:22:09.3
130 Cecilia Stålnacke 363 AXA Sports Club 2:55:46.5 1:23:02.9
131 Elsa Hedén 214 2:55:55.8 1:23:12.2
132 Anne Mannela 144 2:56:47.1 1:24:03.5
133 Siri Kristiansson 168 2:56:53.5 1:24:09.9
134 Sara Adler 165 2:57:17.1 1:24:33.5
135 Josefine Edenholm 186 2:57:18.3 1:24:34.7
136 Marie Lindefeldt 255 2:57:26.3 1:24:42.7
137 Annica Eriksson 376 2:57:43.2 1:24:59.6
138 Annika Kjellgren 137 2:58:46.0 1:26:02.4
139 Kerstin Dalkvist 221 forserums sok 2:59:34.5 1:26:50.9
140 Sandra Fröjdenstam 216 3:00:02.7 1:27:19.1
141 Emma Grelsson 310 Rödöns SK 3:01:06.7 1:28:23.1
142 Birgitta Kronblad 82 3:01:10.6 1:28:27.0
143 Kristina Ekegerd 252 Friskis & Svettis Borlänge 3:01:19.8 1:28:36.2
144 Lena Book 156 Marieby GIF 3:03:19.7 1:30:36.1
=144 Lena Hägglund 195 3:03:19.7 1:30:36.1
146 Eva Samuelsson 201 Ösk 3:03:43.4 1:30:59.8
147 Karin Lindberg 17 3:04:47.8 1:32:04.2
148 Jenny Florberger 257 3:06:20.1 1:33:36.5
149 Helene Wäfors 183 3:06:26.6 1:33:43.0
150 Anette Sjö 232 Kesudalens Örnar 3:06:56.1 1:34:12.5
151 Marie Tuvlind 87 MASK 3:08:03.1 1:35:19.5
152 Anna De Geer 106 3:08:04.5 1:35:20.9
153 Camilla Lundgren 143 3:08:36.2 1:35:52.6
154 Ulrika Järvinen 196 3:12:42.4 1:39:58.8
155 Ylva Rehnberg 210 3:14:21.2 1:41:37.6
156 Nina Jönsson 68 3:16:24.7 1:43:41.1
157 Sofia Holm 63 3:20:14.7 1:47:31.1
158 Sara Holm 62 3:20:17.3 1:47:33.7
159 Elisabet Carlberg 260 3:20:59.1 1:48:15.5
160 Cecilia Stenberg 330 3:22:24.9 1:49:41.3
161 Anna Christensen 241 3:24:43.5 1:51:59.9
162 Birgitte Printz 246 3:25:36.7 1:52:53.1
163 Charlotte Lahtela 229 3:26:46.2 1:54:02.6
164 Evalena Åslund 158 Laxsjö 3:27:58.4 1:55:14.8
165 Viktoria Jönsson 720 Lundsbergs IF 3:33:46.6 2:01:03.0
166 Ellinor Eriksson 717 Lundsbergs IF 3:35:06.7 2:02:23.1
167 Anna Kristiansson 169 3:38:46.1 2:06:02.5
168 Amanda Bernhardsson 320 3:41:11.5 2:08:27.9
169 Agnes Tomasdotter 319 3:41:15.8 2:08:32.2
170 Carina Karlsson 238 Vattenfalls IF 3:42:34.3 2:09:50.7
171 Ewa Fernqvist 405 3:46:27.1 2:13:43.5
172 Frida Lindkvist 313 3:53:41.1 2:20:57.5
173 Frida Kristiansson 167 3:53:42.3 2:20:58.7
174 Ann-Marie Strandell 188 4:01:21.7 2:28:38.1

 

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Frida Andersson 2
DNS Marina Tell Eskildsen 6
DNS Pernilla Jansson 10
DNS Erika Lilja 13
DNS Malin Höög 23
DNS Katarina Sundén 24
DNS Susanne Asp 26 Årekommun
DNS Lena Nilsson 27
DNS Ewa Ekelius 28
DNS Maria Hellblom 29 Vallbo SK
DNS Kristina Perström 33
DNS Anna Nordenström Dalén 34
DNS Lilian Lugnfors 35
DNS Maria Wilke 44
DNF Adeline Jakobsson 49 Lycksele IF
DNS Lena Indahl Jonsson 56 Offerdals SK
DNS Maria Bergqvist 58
DNS Anna Bergqvist 60
DNS Maria Redhe 71
DNS Heléne Estmer 72
DNS Britt Iren Melgård 77
DNS Katarina Zeidler 84
DNS Johanna Resare 93 AXA Sports Club
DNS Anna Lång 96 IFK Mora
DNS Julia Rehn 101
DNS Katja Mjøsund 112 MSParma-Electrofit
DNS Eva Henriques 116
DNS Cecilia Jigstedt 118
DNS Anna Matiasson 126 BK örnen
DNS Carina Danielsson 127
DNS Eva Lindblom 132 Edsåsdalens SLK
DNS Paula Lembke 163 Sundbybergs IK
DNS Lisa Östling 166
DNF Maria Karlsson 182
DNF Mona Westberg 185
DNS Anne Andersson 198 Duveds IF
DNS Johanna Skalman 203 Hudiksvalls IF
DNS Anna Katrin Samuelsson 222
DNS Sofie Viström 225
DNS Maria Haglund 265
DNS Åsa Järvinen 290
DNS Agneta Lindström 298 Team Outsport
DNS Sibylla Lundström 300
DNS ingrid sundin 302
DNS Katarina Påhlman 316
DNS Jessica Fredheim 324
DNS Anna Nilsson 329 Tärna IK Fjällvinden
DNS Marianne Månsson Blome 349
DNF Marianne Holmen 356
DNS Marinett Kjell 367 AXA Sports Club
DNS Cecilia Kaijser 375
DNS Sofie Björklund 380 Järpens SK
DNS Maria Andersson 400 IFK skövde skidklubb
DNS Anna Persson 403
DNS Madeleine Alteby 416
DNS Ida Lind 422

[/tab][tab title =”Herrar 27km”]

Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Arvid Jonsson 456 Duveds IF 1:28:02.9 0.0
2 Peder Andreasson 396 Åre längdskidklubb 1:28:29.2 26.3
3 Oskar Lindell 435 Stockviks SF-Åre skidgymnasium 1:29:09.6 1:06.7
4 Nils Marius Otterstad 328 Team Santander 1:29:09.9 1:07.0
5 Ludwig Karlsson 423 Järpens SK 1:30:14.1 2:11.2
6 Sindre Grønflaten 430 IL Fjellørnen 1:30:26.6 2:23.7
7 Patrik Hakonen 307 Östersunds SK 1:30:35.1 2:32.2
8 Jakob Jansson 439 Månkarbo IF-Åre Skidgymnasium 1:34:24.3 6:21.4
9 Ludvid Hellstrand Hellstrand 392 Duveds IF 1:35:05.7 7:02.8
10 Odd Wallum 275 Sävedalens AIK 1:35:53.5 7:50.6
11 Auvo Dufva 452 Åsarna IK 1:39:12.7 11:09.8
12 Johan Setterberg 228 Funäsdalens IF 1:39:14.4 11:11.5
13 Lars Nygård Skalman 202 Hudiksvalls IF 1:39:52.2 11:49.3
14 Roger Hållstrand 104 Åre längdskidklubb 1:41:25.8 13:22.9
15 Cato Tjåland 358 Sprek Norge 1:42:04.5 14:01.6
16 Geir Kolstad 325 Stiklestad Eiendom BIL 1:43:08.7 15:05.8
17 Raymond Karlsen 351 Stavanger idrettsklinikk 1:43:09.6 15:06.7
18 Nichlas Wallström 339 Sävedalens AIK 1:43:10.8 15:07.9
19 Stefan Persson 326 Visborgs OK 1:44:49.7 16:46.8
20 Michael Schmid 457 Team Santander 1:45:07.4 17:04.5
21 Benjamin Grange Delavie 171 Mirantin Ski de Fond 1:45:55.4 17:52.5
22 Jonas Arrhénborg 164 Carnegie IF 1:46:52.0 18:49.1
23 Jacob Berggren 289 Yuppie Ski Club 1:46:52.5 18:49.6
=23 Tommy Lahdenperä 336 Undersåkers IF 1:46:52.5 18:49.6
25 Jan Mårts 424 Vasaloppsklubben i Hedemora 1:47:28.3 19:25.4
26 Jörgen Andersson 267 1:48:30.6 20:27.7
27 Per-Ivan Näslund 245 Brånan Boys and Girls 1:48:55.0 20:52.1
28 Jerker Eriksson 322 Lundsbergs IF 1:49:52.1 21:49.2
29 Henrik Nordholm 273 Sävedalens AIK 1:51:06.1 23:03.2
30 Oscar Stenqvist 193 1:51:06.7 23:03.8
31 Johan Stenberg 331 1:51:10.8 23:07.9
32 Andreas Lindgren 442 Redema 1:51:21.3 23:18.4
33 Hans-Olof Backlund 157 Rejlers Sundsvall 1:52:56.2 24:53.3
34 Karl Arne Melbye 402 Verdal OK 1:53:22.7 25:19.8
35 Stefan Norman 264 Sävedalens AIK 1:53:25.7 25:22.8
36 Jack Ottendahl 709 Vallbo Grus 1:53:34.3 25:31.4
37 Pär Olsson 414 Täby 1:53:39.1 25:36.2
38 Jonas Sandström 407 ROG 1:53:44.1 25:41.2
39 Jörgen Hallgren 53 Rehns BK 1:54:33.6 26:30.7
40 Peter Wallén 235 1:54:59.1 26:56.2
41 Lars Stenqvist 194 1:56:06.2 28:03.3
42 Erik Österlin 213 Sävedalens AIK 1:56:07.4 28:04.5
43 Stefan Cartling 237 1:56:08.7 28:05.8
44 Johannes Ridefelt 421 Banvaktarstugans i Undersåker Skid-Sälls 1:56:09.6 28:06.7
45 Jo Skjelstad 378 Skjelstadmark IL 1:56:21.7 28:18.8
46 Johan Wallén 234 1:57:02.2 28:59.3
47 Erik Fursäter 445 1:57:02.9 29:00.0
48 Kenny Hallberg 161 Afterski 1:57:58.2 29:55.3
49 Anders Avenberg 178 1:58:00.1 29:57.2
50 Lars Matsson 366 ÖSK motion 1:58:45.3 30:42.4
51 Marius Lind Stenhaug 404 02snapperne 2:00:19.3 32:16.4
52 Sixten Björklund 69 2:01:50.1 33:47.2
53 Olof Johansson 65 2:02:03.6 34:00.7
54 Martin Pettersson 66 2:02:05.6 34:02.7
55 Robert Lindmark 359 Kovlands IF 2:03:09.0 35:06.1
56 Lars Furan 372 2:04:44.2 36:41.3
57 Victor Eriksson 220 2:05:27.5 37:24.6
58 Magnus Mattsson 296 Örnsköldsviks OK 2:06:16.7 38:13.8
59 Lothar Göttmann 73 2:06:26.4 38:23.5
60 Marcus Thomasson 148 2:07:45.0 39:42.1
61 Ulf Forsberg 123 2:09:00.5 40:57.6
62 Torgny Jeppson 140 Forssa IK 2:09:11.1 41:08.2
63 Per Løvaas 428 Heimdal 2:09:14.3 41:11.4
64 Gustav Nyman 4 Saltsjöbadens slalomklubb 2:10:42.7 42:39.8
65 Philip Gustafsson 20 2:11:13.9 43:11.0
66 Tomas Zetterqvist 94 Segersta ok 2:11:31.5 43:28.6
67 David Nilsson 285 2:12:00.4 43:57.5
68 Roland Marklund 287 Club of International Skiers CIS 2:13:16.8 45:13.9
69 Henrik Arwidson 122 2:13:24.7 45:21.8
70 Mikael Halen 332 2:13:33.7 45:30.8
71 Jan Swenningson 364 Linköpings Skidklubb 2:13:34.7 45:31.8
72 Kristoffer Vallin 217 Nordhallens IF 2:14:26.1 46:23.2
73 Tage Blome´ 192 Åre SLK 2:15:35.5 47:32.6
74 Niclas Brissman 450 Akuhjälpen 2:16:19.6 48:16.7
75 Kjell Thorsby 315 IF Hagen skidklubb 2:17:27.2 49:24.3
76 Jan Ekstrand 76 2:17:34.2 49:31.3
77 Torbjörn Wiberg 394 Ängby 2:17:34.5 49:31.6
78 Fredrik Carlzen 146 2:17:35.7 49:32.8
79 Johan Eliasson 145 2:17:37.3 49:34.4
80 Andreas Svedberg 443 Kovlands IF 2:17:41.8 49:38.9
81 Janeric Peterson 46 2:18:50.7 50:47.8
82 Kenneth Åberg 393 AXA Sports Club 2:18:51.4 50:48.5
83 Wilhelm Gustafsson 22 2:20:32.7 52:29.8
84 Björn Beckman 357 2:20:41.9 52:39.0
85 Petter Ulander 19 ROG 2:21:26.4 53:23.5
86 Mikael Åslund 420 JM AB 2:21:53.9 53:51.0
87 Ola Sandgren 311 PowerGrip 2:22:30.5 54:27.6
88 Urban Gidlund 149 2:23:16.9 55:14.0
89 Lasse Vallin 218 Nordhallens IF 2:23:19.5 55:16.6
90 Göran Stjernström 707 Key2Compliance AB 2:23:29.7 55:26.8
91 Hjalmar Didriksson 334 Alf´en & Didriksson AB 2:23:41.1 55:38.2
92 Mats Langkjaer 303 2:23:48.2 55:45.3
93 Jan-Erik Höjval 230 2:24:44.2 56:41.3
94 John Gaynor 175 2:24:47.7 56:44.8
95 Sören Edfeldt 100 2:25:43.3 57:40.4
96 Thomas Byström 451 Bysse Ski Club 2:26:17.7 58:14.8
97 Nils-Ola Omma 155 2:26:19.2 58:16.3
98 Sven-Erik Zachrisson 41 F&S Lidingö 2:26:44.1 58:41.2
99 Henrik Melander 18 ROG 2:27:07.1 59:04.2
100 Jimmy Nevala Rosen 64 2:27:42.1 59:39.2
101 Christer. Rehn 103 2:27:58.7 59:55.8
102 Eirik Rambech-Knoff 409 Stiftstaden SK 2:28:11.3 1:00:08.4
103 Mattias Lingvall 242 2:28:26.4 1:00:23.5
104 Göran Spaak 199 2:28:30.2 1:00:27.3
105 Mikael Andersson 154 2:28:33.3 1:00:30.4
106 Hans Lager 31 2:28:37.2 1:00:34.3
107 Andreas Absér 139 2:28:44.8 1:00:41.9
108 Patrik Nygren 179 Ica Handlarnas if 2:29:01.3 1:00:58.4
109 Arne Rubin 718 Lundsbergs IF 2:29:29.8 1:01:26.9
110 Daniel Pärlesköld 187 2:30:02.4 1:01:59.5
111 Ronny Westlinder 153 2:30:27.3 1:02:24.4
112 Erik Drakenberg 715 Fondbolagens Förening 2:30:33.8 1:02:30.9
113 Jan Norberg 42 Duveds IF 2:30:48.1 1:02:45.2
114 Richard Gyran 391 Kværner Verdal BIL 2:30:55.9 1:02:53.0
115 Arne Lundh 338 Ervalla SK 2:31:02.2 1:02:59.3
116 Hans von Rettig 36 2:31:21.2 1:03:18.3
117 Jon-Mattias Tano 711 Vallbo Grus 2:31:48.4 1:03:45.5
118 Jan-Erik Jönsson 97 Semså Fritid 2:32:38.1 1:04:35.2
119 Joakim Jukka V. S. Hedman 350 2:32:43.3 1:04:40.4
120 Leif Johansson 227 2:33:53.5 1:05:50.6
121 Fredrik Hård 713 Fondbolagens Förening 2:33:57.7 1:05:54.8
122 Lasse Fyhr 7 Hudiksvalls IF 2:34:41.0 1:06:38.1
123 Torsten Dybeck 250 Älvdalens IF 2:35:01.8 1:06:58.9
124 Kim Wikström 125 2:36:15.7 1:08:12.8
125 Jonas Tano 710 Vallbo Grus 2:36:52.3 1:08:49.4
126 jesper Åman 348 JM AB 2:36:53.8 1:08:50.9
127 Sten Bredberg 107 A4 IF 2:37:38.1 1:09:35.2
128 Mårten Wahlström 190 2:37:59.2 1:09:56.3
129 Ole Larsson 369 2:38:34.0 1:10:31.1
130 Claes Wirgin 306 Viggbyholm 2:38:51.1 1:10:48.2
131 Frithjof Kronblad 81 2:39:01.5 1:10:58.6
132 Jan Nilsson 716 Fondbolagens Förening 2:39:32.1 1:11:29.2
133 Ulf Wahllöf 91 2:39:38.8 1:11:35.9
134 Johan Ahrebo 352 2:39:55.7 1:11:52.8
135 Anders Wiberg 347 JM AB Personalförening 2:39:59.5 1:11:56.6
136 Lars-Eric Ellow 705 Key2Compliance AB 2:40:04.8 1:12:01.9
137 Bjarne Ahlenius 426 Charles Vänner 2:40:20.8 1:12:17.9
138 Trond Petersen 354 2:40:26.8 1:12:23.9
139 Johan Ramström 412 Drinks2Food Scandinavia 2:40:44.3 1:12:41.4
140 Peter Strid 259 VILJANS ARTIC SKI TEAM 2:41:11.0 1:13:08.1
141 Magnus Häggkvist 431 lövsätts jordbrukare 2:41:24.5 1:13:21.6
142 Tommy Häggkvist 432 lövsätts jordbrukare 2:41:24.6 1:13:21.7
143 Fredrik Karlsson 45 2:41:25.6 1:13:22.7
144 Jan Pettersson 385 2:41:27.1 1:13:24.2
145 Göte Grubb 211 2:41:31.0 1:13:28.1
146 Jon Hallkvist 308 Hallkvist Mät-&ballastkonsult AB 2:41:34.2 1:13:31.3
147 Jörgen Sundqvist 386 2:41:55.0 1:13:52.1
148 Jan Sundqvist 384 2:42:36.7 1:14:33.8
149 Håkan Åsberg 256 2:43:06.9 1:15:04.0
150 PG Ekbom 370 2:43:16.4 1:15:13.5
151 Patrik Wigton 448 IK Stern 2:43:42.9 1:15:40.0
152 Peter Wahlström 321 2:45:44.0 1:17:41.1
153 Joakim Lindström 131 2:46:12.8 1:18:09.9
154 Viktor Haggren-Lundblad 293 Hässelby 2:46:41.1 1:18:38.2
155 Kenneth Hjortzberg 389 2:46:47.0 1:18:44.1
156 Ola Camber 263 2:47:04.6 1:19:01.7
157 Ulf Hedenström 253 Rödöns SK 2:47:30.0 1:19:27.1
158 Johan Lundquist 708 Key2Compliance AB 2:47:30.3 1:19:27.4
159 Lennart Lundberg 361 SwedeWolves 2:48:00.3 1:19:57.4
160 Charles Andersson 425 Bjarnes Vänner 2:49:28.3 1:21:25.4
161 Christer Rodling 152 2:50:07.0 1:22:04.1
162 Jonas Gidlund 397 2:51:02.1 1:22:59.2
163 roger ytterström 344 viljan artic skiteam 2:51:33.9 1:23:31.0
164 Bengt Lindström 115 Fänsboda SK 2:51:35.4 1:23:32.5
165 Bengt Johansson 305 Livsnerven 2:51:43.4 1:23:40.5
166 Per Mattsson 276 Gerdins Nordkomponent 2:51:57.7 1:23:54.8
167 Johan Thylin 207 2:52:02.5 1:23:59.6
168 Tommy Bohman 401 Kramfors alliansen 2:53:02.6 1:24:59.7
169 Bo Bergman 109 2:53:03.4 1:25:00.5
170 Johan Forssblad 268 2:53:40.8 1:25:37.9
171 Jonas Möller 184 2:53:47.9 1:25:45.0
172 Peter Berglöf 223 Ösk 2:53:51.2 1:25:48.3
173 Magnus Hansson 212 2:54:45.8 1:26:42.9
174 Roberth Karlsson 413 Östgöta Sädes 2:57:28.1 1:29:25.2
175 Carl Hagen 342 2:57:32.1 1:29:29.2
176 Dan Gustafsson 21 2:58:42.9 1:30:40.0
177 Anders Hellgren 205 2:58:59.1 1:30:56.2
178 Henrik Svedberg 365 AXA Sports Club 3:02:38.2 1:34:35.3
179 Per Lind 415 Östgöta Sädes 3:04:03.8 1:36:00.9
180 Per Persson 141 Fänsboda SK 3:04:18.3 1:36:15.4
181 Marcus Weman 258 3:05:56.9 1:37:54.0
182 Jan Thörnell 113 Linde GK 3:12:05.2 1:44:02.3
183 Per Kristiansson 170 3:12:33.3 1:44:30.4
184 Morten Hagebö 197 3:12:43.1 1:44:40.2
185 Gustav Andersson 189 3:15:51.4 1:47:48.5
186 Hans Dahlén 160 Laxsjö 3:16:09.1 1:48:06.2
187 Torbjörn Sjö 231 Kesudalens Örnar 3:18:05.5 1:50:02.6
188 Ole Røseng 390 Kværner Verdal BIL 3:18:07.7 1:50:04.8
189 Stefan Astesana 114 IK Stern 3:18:19.5 1:50:16.6
190 Søren Printz Christensen 240 3:18:28.9 1:50:26.0
191 Stefan Holm 150 3:20:19.1 1:52:16.2
192 Poul Sörensen 387 3:20:35.7 1:52:32.8
193 Pär Pålsson 159 Laxsjö 3:21:28.9 1:53:26.0
194 Kristian Björklund 284 3:25:29.7 1:57:26.8
195 Martin Printz 247 3:25:37.7 1:57:34.8
196 Mikael Jonsson 446 Viljans IF 3:30:34.4 2:02:31.5
197 Thomas Olofsson 147 3:33:20.5 2:05:17.6
198 Roger Karlsson 294 Karlslunds IF 3:43:43.4 2:15:40.5
199 Magnus Fernqvist 406 3:46:27.5 2:18:24.6
200 Lars Engström 368 AXA Sports Club 3:55:14.5 2:27:11.6

 

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS David Ekblom 37 Räddningstjänsten Åre
DNS Erlend Skrove 38 Inderøy IL Ski
DNS Fredrik Bengtsson 51
DNS Kimmo Saloranta 52
DNS Sven Göran Holm 55 Sundsvalls OK
DNS Maria Bergqvist 57
DNS Stefan Svömmekjaer 59
DNS Gabriel Persson 61
DNS Christer Oja 74 Utbildningsförvaltningen Stockholm
DNS Mikael Morenius 83 Duveds IF
DNS Carl gustaf Lundberg 86
DNF Bengt Wiklund 95
DNS Orvar Wikström 108 Campduved
DNS Björn Torell 117
DNS Jan Andhagen 120 Frösåker Golfklubb
DNS Kjell Ellert 135
DNS Kimmo Kortene 151
DNS Björn Torbjörnsson 172
DNS Mats Näsholm 173 Hemsö IF
DNS Anders Holmgren 181
DNS Christer Thylin 206
DNS Håkan Norberg 215 Offerdals SK
DNS Gustav Brismark 219 Ericsson IK
DNS Björn Jansson 277
DNS Ulf Fransson 278 LTK
DNS Matthias Köhler 280 Berber IS
DNS Peter Turesson 282
DNS Jonathan Luchmun 291
DNS Hans Lindström 299 Team Outsport
DNS Leif Johansson 327
DNS Per Granath 355 Humana
DNS Juho Hirvonen 362
DNS Daniel Wilke 374
DNS Ingvar Kullman 379 Skidklubben Linden
DNS Kjell Jonsson 381 Nordannäldens IK
DNS Håkon Fjærli 417 Stadsbygd Sparebank
DNS Anders Bengtsson 418
DNS Peter Kemlin 429 Åre LSK
DNS Fredrik Arnberg 434 Stockviks SF-Åre skidgymnasium
DNS Per Hjärpsgård 704 Jämtland Härjedalen Turism

[/tab][/tabs]

 

 

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here