Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån

Anton Lindblad som igår blev trea i sprinttävlingarna, fick idag kliva högst upp på pallen då han vann fristilsloppet över 10 kilometer.

Det var mycket starka startfält i dagens fristilslopp över 10 kilometer i Idre med åkare som bland annat Simon Andersson, Karl-Johan Westberg, Anton Karlsson, Jens Eriksson och Lars Suther. Men det var gårdagens sprinttrea, Anton Lindblad som var den överlägset starkaste för dagen då han vann loppet med 30 sekunder före Falun Borlänges Simon Andersson.

Gustav Nordström, Borås SK gjorde ännu ett mycket fint lopp och slutade trea.

H 21- – 10 km     Disciplin: Intervallstart fri stil     
1     181     3500762     LINDBLAD Anton     1990     Sollefteå Skidor IF     00:21:50.7     0:00:00.0
2     195     3500863     ANDERSSON Simon     1991     Falun Borlänge SK     00:22:21.2     0:00:30.5
3     192     3500625     NORDSTRÖM Gustav     1989     Borås SK     00:22:41.9     0:00:51.2
3     179     3150105     HORYNA Ondrej     1987     CZE     00:22:41.9     0:00:51.2
5     187     3501176     RUUS Markus     1994     Åsarna IK     00:22:42.2     0:00:51.5
6     164     3500743     GUSTAFSSON Victor     1990     IFK Mora SK     00:22:47.9     0:00:57.1
7     194     3500991     WESTBERG Karl-Johan     1992     Borås SK     00:22:51.7     0:01:00.9
8     158     3500878     HALLSTRÖM Simon     1991     Idre SK     00:22:53.4     0:01:02.6
9     193     3500529     ERIKSSON Jens     1987     Dala-Floda IF     00:22:54.0     0:01:03.3
10     129     3501070     NELIN Jesper     1992     Hestra IF     00:22:55.8     0:01:05.1
11     191     3500326     NORUM ROBIN     1988     IFK Umeå     00:22:56.6     0:01:05.9
12     190     3500285     FRISK David     1987     IFK Mora SK     00:22:59.0     0:01:08.3
13     175     3501223     BURMAN Jens     1994     Åsarna IK     00:23:00.1     0:01:09.4
14     188     3500988     PERSSON Oscar     1992     SK Bore     00:23:01.2     0:01:10.5
15     174     3500805     KARLSSON Anton     1990     Åsarna IK     00:23:13.0     0:01:22.3
16     177     3501183     LAGESON Simon     1994     Åsarna IK     00:23:23.4     0:01:32.7
17     154     3501087     EMILSSON Håkan     1993     Offerdals SK     00:23:27.0     0:01:36.2
18     176     3040080     WATSON Callum     1989     AUS     00:23:28.8     0:01:38.1
19     185     3501020     SVENSSON Daniel     1992     IFK Mora SK     00:23:29.2     0:01:38.4
20     135     3501238     NELIN Adam     1994     Hestra IF     00:23:32.9     0:01:42.2
21     132     3501047     FORSS Arvid     1992     Åsarna IK     00:23:33.8     0:01:43.1
21     128     3500148     STEEN Adam     1984     Falun Borlänge SK     00:23:33.8     0:01:43.1
23     169     3500979     RINGSBY Johannes     1992     SK Bore     00:23:34.0     0:01:43.2
24     130     3501228     SVENSSON Emil     1994     Åsarna IK     00:23:35.0     0:01:44.3
25     127     3780027     JAKELIUNAS Lukas     1992     LTU     00:23:36.2     0:01:45.5
26     118     3500149     LINDBLOM Hampus     1983     Åsarna IK     00:23:38.0     0:01:47.3
27     167     1318618     GRÄFNINGS Kalle     1978     Falun Borlänge SK     00:23:38.1     0:01:47.3
28     182     3500866     NYSTRÖM Jesper     1991     Falun Borlänge SK     00:23:38.5     0:01:47.8
29     184     3501158     THORN Gabriel     1994     Bengtsfors BOIS     00:23:39.7     0:01:49.0
30     168     3500390     KARLSSON Patrik     1987     Karlslunds IF SF     00:23:41.8     0:01:51.1
31     144     3500355     BLOM Rasmus     1987     SK Bore     00:23:47.9     0:01:57.2
32     180     3430186     KLISZ Pawel     1992     POL     00:23:48.7     0:01:58.0
33     137     3501221     ANDREÉ Fredrik     1994     Bengtsfors BOIS     00:23:49.8     0:01:59.1
34     148     3780015     VAICIULIS Modestas     1989     LTU     00:23:52.0     0:02:01.2
35     119     3500775     SANDGREN Mikael     1990     IFK Mora SK     00:23:52.1     0:02:01.3
36     121     3500317     JOHANSSON Adam     1988     IFK Mora SK     00:23:54.2     0:02:03.5
37     156     3170014     HULGAARD Lasse     1991     DAN     00:23:54.5     0:02:03.8
38     186     3040101     BELLINGHAM Phillip     1991     AUS     00:24:03.4     0:02:12.6
39     133     3150363     VOZKA Pavel     1989     CZE     00:24:05.6     0:02:14.9
40     157     3500073     JÖNSSON Markus     1981     Tranemo IF Skidklubb     00:24:06.6     0:02:15.9
41     122     3500123     ENGSTRÖM Joakim     1986     IFK Mora SK     00:24:11.8     0:02:21.1
42     149     3500769     OLANDER Carl     1990     IK Stern     00:24:16.8     0:02:26.0
43     173     3500135     SUNNERBERG Stefan     1980     SK Ringen     00:24:18.1     0:02:27.4
44     110     3500640     SVENSSON Emil     1989     IFK Skövde SK     00:24:18.5     0:02:27.8
45     147     3501100     HOLMGREN DANIEL     1993     IFK Umeå     00:24:19.1     0:02:28.3
46     171     3500318     JOHANSSON Patrik     1987     IFK Skövde SK     00:24:21.9     0:02:31.1
47     161     3422056     TROEEN Remi     1994     NOR     00:24:28.2     0:02:37.5
48     141     3250023     KRISTINSSON Brynjar     1988     Ulricehamns IF     00:24:28.6     0:02:37.9
49     140     3500611     LARSSON Adam     1989     Falun Borlänge SK     00:24:30.6     0:02:39.9
50     134     3500497     ALM Henrik     1982     Gnosjö FK     00:24:31.5     0:02:40.7
51     150     3501191     FAHLÉN Tom     1994     Landsbro IF SK     00:24:38.1     0:02:47.3
52     146     3501112     LARSSON Linus     1985     Karlslunds IF SF     00:24:38.6     0:02:47.9
53     126     3501089     ERIKSSON Joakim     1993     IFK Mora SK     00:24:39.9     0:02:49.2
54     166     3500994     ENBERG Anton     1992     Falun Borlänge SK     00:24:42.6     0:02:51.9
55     163     3500992     IMPOLA Bob     1992     SK Bore     00:24:45.4     0:02:54.7
56     143     3501146     HANSSON Fredrik     1993     Lillhärdals IF     00:24:46.6     0:02:55.9
57     153     3501080     BÅNGMAN Mattias     1993     Offerdals SK     00:24:49.3     0:02:58.6
58     155     3501107     JONSSON Albin     1993     Högbo GIF     00:24:50.0     0:02:59.2
59     170     3780033     STROLIA Tautvydas     1995     LTU     00:24:52.7     0:03:02.0
60     125     3500797     AINEGREN Johannes     1990     IFK Likenäs     00:25:11.3     0:03:20.6
61     131     3500790     WEDIN Ronny     1990     Norbergs SK     00:25:15.7     0:03:25.0
62     178     3500880     JOHANSSON Emil     1991     IK Jarl Rättvik     00:25:16.4     0:03:25.6
63     145     3170015     NIELSEN Ture Lange     1989     DAN     00:25:17.9     0:03:27.2
64     112     3501204     SUNESSON Måns     1994     Sellnäs IF     00:25:23.2     0:03:32.5
65     162     3170032     ROEMER Tue     1992     DAN     00:25:38.9     0:03:48.1
66     139     3501007     ARNESSON Jesper     1992     Borås SK     00:25:43.6     0:03:52.8
67     123     3501196     SVENSSON Emil     1994     Landsbro IF SK     00:25:51.6     0:04:00.8
68     136     3500456     BERGSTRÖM Oscar     1985     IFK Mora SK     00:25:52.5     0:04:01.8
69     124     3501429     AXELSSON Viktor     1993     Borås SK     00:25:55.2     0:04:04.5
70     165     3780053     VAITKUS Rokas     1998     LTU     00:26:19.9     0:04:29.1
71     115     3780051     PETROVAS Daumantas Jurgis     1997     LTU     00:26:24.7     0:04:34.0
72     159     3500538     OHLSTRÖM Erik     1987     IK Rex     00:26:35.8     0:04:45.0
73     160     3500821     BROFJÄRD Jesper     1990     Borås SK     00:26:39.4     0:04:48.6
74     152     3500733     ERIKSSON Johan     1990     Åsarna IK     00:26:58.9     0:05:08.2
75     172     3501483     ABRAHAMSSON Daniel     1987     Borås SK     00:26:59.3     0:05:08.5
76     117     3501417     JOHANSSON Viktor     1990     Sundbybergs IK     00:27:01.1     0:05:10.4
77     108     3501542     BLOHM Andreas     1987     Filipstads SF     00:27:36.3     0:05:45.6
78     138     3501332     ANDERSSON Rasmus     1988     Malungs IF     00:27:53.3     0:06:02.5
79     111     3501418     OLOFSSON David     1993     IFK Skövde SK     00:28:25.6     0:06:34.9
80     116     3501616     BERNTSSON Andreas     1978     IK Stern     00:29:02.3     0:07:11.6
189     3500879     ERIKSSON Gustav     1991     Falun Borlänge SK     DNF
109     3500779     SIMBERG Erik     1991     SK Bore     DNS
113     3501630     SÖDERLUND Anders     1980     Nacka Värmdö SK     DNS
114     3360000     PETERS Kari     1985     LUX     DNS
120     3501174     JOHANSSON Markus     1994     Gillberga SK     DNS
142     3500170     BRYNTESSON Robin     1985     Sollefteå Skidor IF     DNS
151     3500018     TYNELL Daniel     1976     Grycksbo IF OK     DNS
183     3500120     SUTHER Lars     1985     IFK Mora SK     DNS

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *