Vi säger GRATTIS till de längdåkare som har antagits till våra högskole-/universitetsutbildningar HT 2017.

 

De allra flesta av våra världsstjärnor i längd har gått några av Svenska Skidförbundets idrottsutbildningar (RIG, NIU eller högskola/universitet) för att kunna kombinera sin elitsatsning med studier.

LÄS MER: Svenska Skidförbundets idrottsskolor

Dala Sports Academy

Anna Dyvik, Falun Borlänge SK
Anton Hedlund, Falun Borlänge SK
Anton Persson,SK Bore
Calle Halfvarsson Sågmyra SK
Emil Johansson, IK Jarl Rättvik
Filip Danielsson SK Bore
Filippa Lindman, Stockviks SF
Frida Erkers, IFK Mora SK
Gabriel Thorn, Bengtsfors BoIS
Gustav Eriksson, Falun Borlänge SK
Hanna Falk, Ulricehamns IF
Helene Söderlund, IFK Mora SK
Jennie Öberg, Piteå Elit SK
Jesper Nyström, Falun Borlänge SK
Jimmie Johnsson, Ax Sports club.
Johannes Ringsby SK Bore
Jonas Eriksson, Falun Borlänge SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK
Linn Sömskar, IFK Umeå
Lucas Lennartsson, Garphyttans IF
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Marcus Lennartsson, Garphyttans IF
Maria Nordström, Ulricehamns IF
Matilda Jönsson, Gällivare Skidallians IK
Pontus Hermansson, SK Bore
Simon Andersson, Falun Borlänge SK

Umeå universitet

Clara Auland, Sävast Skiteam
Elias Andersson, Sunderby SK
Elias Dahl, Offerdals SK
Erik Silfver, IFK Umeå
Gustav Johansson, Gällivare skidallians IK
Gustav Nordström, Borås SK
Helena Lundkvist, Kalix SK
Jens Andersson, Kalix SK
Johan Forsberg, IFK Umeå
Johan Häggström, Piteå Elit SSK
Julia Häger, IF Minken
Karl-Johan Dyvik, Falun Borlänge SK
Lisa Dahl, Offerdals SK
Lovisa Modig, Sävast Skiteam
Malin Börjesjö, Sundbybergs SK
Markus Johansson, Zinkgruvans SK
Mia Eriksson, Piteå Elit SK
Rebecca Öhrn, IFK Umeå
Sara Hallquist, Åsarna IK

Mitthögskolan Östersund

Alfred Buskqvist, IK Stern
Axel Ekström, Garphyttans IF
Björn Sandström, Piteå Elit SK
Eddie Edström, Stockviks SF
Elin Mohlin, Åsarna IK
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Emma Ribom, Kalix SK
Frida Hallqvist, Åsarna IK
Hedda Bångman, Offerdals SK
Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK
Jenny Solin, Sollefteå SK
Jonna Sundling, IFK Umeå
Lisa Vinsa, Piteå Elit SK
Marcus Fredriksson, Lycksele IF
Marcus Grate, IFK Umeå
Marcus Ruus, Åsarna IK
Max Novak, Offerdals SK
Moa Molander Kristiansen, Åsarna IK
Moa Olsson, Falun Borlänge sK
Olle Jonsson, Trillevallens sK
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK
Simon Lageson, Åsarna IK
Sofia Henriksson, Piteå Elit SK
Viktor Brännmark, Piteå Elit SK

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here