Foto: Lukas johansson
Foto: Lukas johansson

Det blev inga större skrällar när herrjuniorerna körde den andra tävlingsdagen av tre i Torsby. Viktor Thorn tog hem sin andra raka seger i helgen, men får nog det tuffare i morgondagens klassiska 20 kilometerslopp då Oskar Svensson är tillbaka efter ha tävlat i Skandinaviska cupen idag.

Jonas Eriksson, Falun-Borlänge vann ganska betryggande före Adam Gillman, Garphyttan, som i sin tur var före Erik Lieback från Ulricehamn. De två sistnämnda grabbarna hade en tuff duell mot varandra i Mora pinglan för någon vecka sedan men då var det Ulricehamnskillen som var först.

Gårdagens vinnare Viktor Thorn fortsätter att imponera. Idag vann även distans loppet före juniorlandslagskollegan Axel Ekström. Björn Sandström, även han med i juniorlandslaget, gjorde idag ett bra lopp vilket var viktigt för att få åka JVM.  Täfteågrabben slutade 3a och är en av de som slåss om platserna till Kazakstan. Filip Danielsson, som ramlade i gårdagens sprint, blev 4a.

Herrar 17-18

1 Jonas Eriksson 591 Falun Borlänge SK 30:58.33 0.00
2 Adam Gillman 587 Garphyttans IF 31:21.53 23.20
3 Erik Lieback 578 Ulricehamns IF 31:38.58 40.25
4 John Leander 586 Åsarna IK 32:17.11 1:18.78
5 Jacob Nystedt 580 Hudiksvalls IF 32:26.76 1:28.43
6 Eric Rosjö 584 IF Hallby SOK 32:34.24 1:35.91
7 Oscar Johansson 579 Linköpings SK 32:35.42 1:37.09
8 Hugo Jacobsson 589 Falun Borlänge SK 32:44.92 1:46.59
9 Gustav Aflodal 585 Sundbybergs IK 32:46.80 1:48.47
10 Gustaf Berglund 512 Storvreta IK 32:54.90 1:56.57
11 Edvin Andersson 571 Landsbro IF SK 32:55.23 1:56.90
12 Emil Danielsson 559 Dala-Järna IK 33:00.37 2:02.04
13 Erik Björkman 552 Täfteå IK 33:04.15 2:05.82
14 Martin Johansson 553 Korsnäs IF SK 33:09.33 2:11.00
15 Fredrik Andersson 582 Sollefteå Skidor IF 33:15.26 2:16.93
16 Elias Olofsson 572 Vårby IK 33:31.75 2:33.42
17 Axel Jutterström 545 IFK Mora SK 33:49.91 2:51.58
18 Isak Augustsson 507 IFK Mora SK 33:54.14 2:55.81
19 Jonas Åsander Grahn 581 Hudiksvalls IF 33:54.87 2:56.54
20 Alexander Johansson 575 Älvdalens IF SK 33:58.58 3:00.25
21 Lukas Adolfsson 546 Täfteå IK 34:00.71 3:02.38
22 Arvid Jonsson 565 Duveds IF 34:02.27 3:03.94
23 Erik Bertilsson 562 IF Hallby SOK 34:03.05 3:04.72
24 Adam Östling 536 Sundbybergs IK 34:04.03 3:05.70
25 Ludvig Holmberg 544 Tranemo IF Skidklubb 34:15.54 3:17.21
26 Simon Jonsson 548 IF Hallby SOK 34:21.48 3:23.15
27 Jesper Svensk 577 Stora Tuna IK SK 34:23.13 3:24.80
28 Gustav Johansson 569 Ulricehamns IF 34:24.98 3:26.65
29 Carl Rotvold 557 Åsarna IK 34:26.48 3:28.15
30 William Westerlund 525 Falu IK 34:40.25 3:41.92
31 Tobias Lindman 551 Stockviks SF 34:57.61 3:59.28
32 Petter Persson 532 Borås SK 34:59.99 4:01.66
33 Oskar Danielsson Frost 560 Dala-Järna IK 35:02.67 4:04.34
34 Martin Lindkvist 574 IFK Mora SK 35:11.93 4:13.60
35 Elias Andersson 567 Sunderby SK 35:18.17 4:19.84
36 Alexander Engman 535 Gellivare Skidallians IK 35:19.33 4:21.00
37 Albin Eriksson 524 Husums IF SK 35:23.52 4:25.19
38 Gabriel Strid 554 Sunne SLF 35:25.92 4:27.59
39 Alexander Karlsson 556 Källbottens IK 35:37.56 4:39.23
40 Arvid Vänn 539 Stockviks SF 35:43.20 4:44.87
41 Oskar Lundqvist 555 Sellnäs IF 35:44.20 4:45.87
42 Erik Sjöberg 564 Eksjö SOK 35:47.02 4:48.69
43 Jonathan Modin 561 Sollefteå Skidor IF 35:50.53 4:52.20
44 Rickard Ericsson 531 Garphyttans IF 35:51.32 4:52.99
45 Anton Sålder 542 Älvdalens IF SK 35:53.24 4:54.91
46 Filip Halldén 534 Garphyttans IF 35:56.88 4:58.55
47 Elis Berg 506 Sunne SLF 35:59.06 5:00.73
48 Adam Axelsson 528 Hvetlanda SK 35:59.70 5:01.37
49 Mattias Sundin 538 Kramfors-Alliansen 36:02.01 5:03.68
50 David Dahl 518 Visborgs OK 36:03.90 5:05.57
51 Oscar Lindell 566 Stockviks SF 36:04.37 5:06.04
52 Albert Carling 537 Falu IK 36:14.93 5:16.60
53 Kevin Larsson 526 Bengtsfors BOIS 36:15.53 5:17.20
54 Jacob Stark 540 Stockviks SF 36:17.32 5:18.99
55 Erik Thorn 550 Bengtsfors BOIS 36:22.28 5:23.95
56 Ludvig Svenningsson 547 Ulricehamns IF 36:22.33 5:24.00
57 Jonathan Persson 549 Domnarvets GOIF 36:22.85 5:24.52
58 Karl Ingard 533 IK Rex 36:32.64 5:34.31
59 Jesper Göras 508 Kvarnsvedens GOIF SK 36:39.02 5:40.69
60 Tobias Olsson 502 Åsarna IK 36:40.09 5:41.76
61 Anton Eriksson 541 Stuguns SK 36:44.02 5:45.69
62 Edvin Claesson 527 IF Hallby SOK 37:16.54 6:18.21
63 Albin Persson 521 Tranemo IF Skidklubb 37:20.74 6:22.41
64 Tom Forsberg 509 Zinkgruvans IF 37:22.37 6:24.04
65 Ludvig Karlsson 519 Järpens SK 37:29.27 6:30.94
66 Jens Filipsson 517 Sunne SLF 38:17.36 7:19.03
67 Johan Forslund 520 Lycksele IF 38:23.88 7:25.55
68 Simon Lundberg 523 Hagfors SF 38:27.17 7:28.84
69 Tobias Engberg 513 Offerdals SK 38:30.48 7:32.15
70 Karl Hjalmarsson 516 IK Stern 38:33.02 7:34.69
71 Joakim Ståhl 505 Järbo IF 38:35.89 7:37.56
72 Kevin Henriksson 511 Garphyttans IF 38:59.87 8:01.54
73 Rasmus Pettersson 543 Hägersta GF 39:09.19 8:10.86
74 Samuel Höjlind 501 IFK Mora SK 39:45.14 8:46.81
75 Jonatan Phalander 514 Sellnäs IF 39:54.06 8:55.73
76 Oscar Lindgren 515 Hägglunds Ski Team SK 40:15.61 9:17.28
77 Elis Strömbäck 503 Husums IF SK 41:26.69 10:28.36


Herrar 19-20

1 Viktor Thorn 664 Ulricehamns IF 29:45.33 0.00
2 Axel Ekström 663 Garphyttans IF 30:01.86 16.53
3 Björn Sandström 662 Täfteå IK 30:18.60 33.27
4 Filip Danielsson 661 Garphyttans IF 30:26.88 41.55
5 Olof Jonsson 658 Duveds IF 31:21.45 1:36.12
6 Marcus Fredriksson 659 Lycksele IF 31:23.61 1:38.28
7 Henrik Ottosson 649 Åsarna IK 31:31.70 1:46.37
8 Martin Herbert 656 Sundbybergs IK 32:14.03 2:28.70
9 Nils Augustsson 628 IFK Mora SK 32:14.23 2:28.90
10 Edvard Sundman 660 Åsarna IK 32:24.29 2:38.96
11 Henrik Montén 635 Domnarvets GOIF 32:30.83 2:45.50
12 Alfred Buskqvist 654 IK Stern 32:38.90 2:53.57
13 Jonatan Engdahl 626 Domnarvets GOIF 32:39.15 2:53.82
14 Gustav Rotvold 645 Åsarna IK 32:41.54 2:56.21
15 Marcus Grate 648 Täfteå IK 32:43.22 2:57.89
16 William Strömberg 623 Täfteå IK 32:47.01 3:01.68
17 Jonatan Engström 642 Borås GIF 32:47.47 3:02.14
18 Eddie Edström 652 Stockviks SF 32:57.58 3:12.25
19 Konrad Myhr 633 Funäsdalens IF 33:03.50 3:18.17
20 Markus Persson 627 Hudiksvalls IF 33:13.14 3:27.81
21 Oskar Suomi Olsson 620 IFK Mora SK 33:15.45 3:30.12
22 Henrik Fjellborg 644 Jukkasjärvi IF 33:16.28 3:30.95
23 Jens Selahn 636 Stockviks SF 33:21.16 3:35.83
24 Max Novak 651 Offerdals SK 33:24.49 3:39.16
25 Emil Vinsa 641 Jukkasjärvi IF 33:48.72 4:03.39
26 Mårten Vänn 629 Stockviks SF 34:04.16 4:18.83
27 Jens Rönnols 637 Sundbybergs IK 34:07.98 4:22.65
28 Jonathan Grahn 653 Hudiksvalls IF 34:09.86 4:24.53
29 Gustav Nilsson 646 Njutångers IF SK 34:15.15 4:29.82
30 Peter Nilsson 632 Lycksele IF 34:15.46 4:30.13
31 Daniel Södersten 625 Orsa SK 34:24.26 4:38.93
32 Oscar Claesson 639 IF Hallby SOK 34:26.17 4:40.84
33 Gustav Sundström 638 Garphyttans IF 34:33.03 4:47.70
34 Gabriel Höjlind 619 IFK Mora SK 34:34.61 4:49.28
35 Martin Johansson 622 Linköpings SK 34:42.55 4:57.22
36 Gabriel Hallquist 640 Åsarna IK 34:42.60 4:57.27
37 Marcus Lennartsson 655 Garphyttans IF 35:06.27 5:20.94
38 Viktor Lindmark 643 Sollefteå Skidor IF 35:09.69 5:24.36
39 Felix Hoppstadius 618 Storumans IK 35:26.81 5:41.48
40 Erik Edman 614 Luleå Gjutarens IF 35:27.06 5:41.73
41 Daniel Hägesten 613 Sollefteå Skidor IF 35:32.22 5:46.89
42 Albin Tärning 624 Falköpings AIK SK 35:33.26 5:47.93
43 Nico Larsson 621 Bengtsfors BOIS 35:34.29 5:48.96
44 Emil Eriksson 611 Tierps IF 35:42.75 5:57.42
=44 Fredrik Hammarlund 616 Ockelbo SK 35:42.75 5:57.42
46 Johannes Eklöf 647 IF Hallby SOK 36:02.81 6:17.48
47 Emil Edman 612 Luleå Gjutarens IF 36:09.06 6:23.73
48 Magnus Brander 617 Åmotfors IF 36:20.25 6:34.92
49 Gustav Andersson 607 Landsbro IF SK 37:32.55 7:47.22
50 Emil Bennermo 608 Hybo AIK 37:59.81 8:14.48
51 Daniel Andersson 615 IFK Grängesberg SK 38:29.63 8:44.30
52 August Östlund 610 Hedesunda IF 39:03.31 9:17.98
53 Hugo Tärning 605 Falköpings AIK SK 39:08.50 9:23.17
54 Anders Kallings 609 Visborgs OK 42:18.29 12:32.96
55 Markus Nordmark 602 Nässjö Ski 42:18.49 12:33.16
56 Andreas Lagergren 604 Bergeforsens SK 43:13.36 13:28.03

Dela denna artikel med dina vänner

Läs även

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *